• امروز شنبه سوم مهر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غیر حضوری مستاجرین

مناقصه و مزایده

فراخوان حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه وقف و امور خیریه

معرفی امامزادگان استان : امامزاده عبدالمهیمن (ع) بوشهر

معرفی امامزادگان استان : امامزاده عبدالمهیمن (ع) بوشهر

معرفی امامزادگان استان : امامزاده عبدالمهیمن (ع) بوشهر ، عبدالمهیمن

 یک شنبه 9 خرداد 1400   40  0      

آستان متبركه امامزاده عبدالمهيمن (علیه السلام) در شهرستان بوشهر، بخش مرکزی، جنوب غربي شهر بوشهر، کوی امامزاده كوي امامزاده واقع شده است. بناي ساختمان بقعه نسبتاً وسيع است شامل هسته مركزي و غرفه هايي پيرامون آن است. نماي خارجي مجموعه در هر ضلع آن شامل طاق نماهاي باز و بسته باقوس هاي تيزه داراست. بدنه بقعه در خارج به حالت چند ضلعي با گردنه بلند استوانه اي است. و برفراز آن گنبد شلجمي نامتناسبي كه بايد از كارهاي دوران قاجاريه باشد. در این بقعه متبرکه اجناس با ارزش تاریخی و قدیمی متعددی وجود دارد که از طرف افراد برجسته ای به این امامزاده اهداء گردیده که نشان دهنده قدمت تاریخی واعتبار بالای آن نزد مردم بوشهرمی باشد.
طبق اسناد تاریخی از اولاد حضرت عباس بن علی (علیه السلام) می باشد که در شجره نامه آن چنین آمده است: عبدالمهیمن بن ابوعلی عبیدالله بن علی بن ابراهیم بن الحسن بن عبدالله بن العباس بن علی بن ابیطالب امامزاده عبدالمهيمن كه فردي فقيه و دانشمند نبيه بود در زمان خلافت هارون الرشيد عباسي به مصر و سپس به ايران مهاجرت كرد و در بوشهر ساكن شد و در همان جا در 312 ق درگذشت. امامزاده عبدالمهيمن به دليل اهميت خاصي كه مردم اين ديار به آن قائل هستند، اجناس با ارزش تاريخي و قديمي متعددي از طرف افراد برجسته اي به اين امامزاده اهدا گرديده كه نشان دهنده قدمت تاريخي واعتبار بالاي آن نزد مردم استان به ويژه شهر بوشهرمي باشد. صحن مقدس امامزاده شب هاي پنج شنبه و جمعه محل تجمع عاشقان اهل بيت (علیهم السلام) و زائران فراواني است كه جهت قرائت دعاي كميل در آنجا تجمع گرده و حالت روحاني و معنوي خاصي به صحن امامزاده مي بخشد. از قديم الايام هر سال مراسم دعاي پر فيض عرفه به صورت متمركز در اين مكان مقدس برگزار مي گردد. حرم مطهر امامزاده به دليل نوع معماري به كار رفته به عنوان يك اثر ملي و تاريخي ـ فرهنگي به ثبت رسيده است.

زیارت نامه امامزاده
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 


برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار