• امروز چهارشنبه سی ام مهر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غیر حضوری مستاجرین

مناقصه و مزایده

فراخوان حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه وقف و امور خیریه

رئیس اوقاف شهرستان  گناوه درنشست خبری بااصحاب رسانه : اجرای برنامه های فرهنگی مذهبی /توزیع سبد معیشتی بین نیازمندان

رئیس اوقاف شهرستان گناوه درنشست خبری بااصحاب رسانه : اجرای برنامه های فرهنگی مذهبی /توزیع سبد معیشتی بین نیازمندان

درنشست خبری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گناوه از خبرنگاران تجلیل شد.

 یک شنبه 27 مهر 1399   4  0      

به گزارش روابط عمومی اداره‌ کل اوقاف وامور خیریه استان بوشهر، به نقل ازخبرگزاری مهر، جلال‌الدین پی خسته صبح یکشنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت دهه وقف اظهار داشت: وقف کردن یکی از ارزشمندترین اعمال خیر و ماندگار برای انسان‌های واقف است که باهدف رفع بخشی از مشکلات روز جامعه املاک و اموال خود را در این راه اهدا می‌کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های گناوه و دیلم افزود: وقف یکی از سودمندترین معامله انسان‌های خیر با خداوند، ارزشمندترین توشه آخرت واقف، زیباترین جلوه‌های احسان انسان‌های خیر و نیک اندیش و بارزترین خصلت‌های از خودگذشتگی واقفان در راه کمک به دیگران است که بر اساس اعتقادات عقلی و قلبی و باورهای دینی واقفان و خیراندیشان انجام می‌شود.
وی با اشاره به برخی از ویژگی‌های موقوفات گفت: پایداری اصل املاک وقف به دلیل عدم امکان فروش و یا تملک املاک موقوفی به اشخاص حقیقی و حقوقی، متنوع بودن موقوفات و نیت واقف، دائمی بودن منافع وقف به جامعه هدف، جاودانگی نام واقفان از عمده ویژگی‌های موقوفه‌ها و وقف است.

۴۵۷ موقوفه و رقبه در دیلم و گناوه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های گناوه و دیلم با اشاره به تعداد موقوفات و رقبات در این شهرستان‌ها بیان کرد: تعداد موقوفات و رقبه های در شهرستان‌های گناوه و دیلم ۴۵۷ مورد است که ۲۷۶ در حوزه شهرستان گناوه و ۱۸۱ مورد در حوزه شهرستان دیلم قرار گرفته است.
وی گفت: از مجموع ۲۷۶ موقوفه و رقبه شهرستان گناوه ۱۴۸ مسجد، ۸۱ باب حسینیه و ۴۷ رقبه منفعتی شامل مغازه، منزل مسکونی و غیره که قابل درآمدزایی است.
پی‌خسته با اشاره به تعداد بقاع متبرکه در سطح شهرستان‌های گناوه و دیلم تصریح کرد: تعداد ۷۰ بقعه شناسایی شده که ۴۳ مورد در حوزه شهرستان گناوه و ۲۷ مورد در حوزه شهرستان دیلم قرار دارد و این مجموع بقاع شامل ۱۱ امامزاده، ۲۳ قدمگاه و ۳۶ آرامگاه است.
وی با اشاره به عملکردهای اداره اوقاف و امور خیریه اوقاف و هیئت امنای امامزاده سلیمان بن علی (ع) از ابتدای سال جاری اظهار داشت: منابع درآمدی امامزاده سلیمان بن علی (ع) از محل اجاره مغازه‌ها، نذورات ضریح یا فروش قبور حاصل می‌شود که جمع کل درآمد این امامزاده در ۶ ماهه نخست سال جاری ۴ میلیارد و ۳۱۵ میلیون و ۹۳۰ هزار ریال بوده است و اعتبارات هزینه شده در همین مدت ۱ میلیارد و ۹۰۱ میلیون و ۲۵۷ هزار ریال بوده است.
وی گفت: طرح و برنامه‌های اجرایی این اداره در بقاع متبرکه شامل اجرای برنامه‌های عمرانی و تعمیراتی، اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی، اجرای برنامه‌های اجتماعی و اجرای برنامه‌های جاری و مدیریتی بوده است.

اجرای ۱۵ طرح فرهنگی و مذهبی

وی ادامه داد: طرح و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در قالب ۱۵ برنامه مهم اجرا شده که از مهمترین این برنامه‌ها برگزاری جشن‌های شعبانیه و نیمه شعبان، اجرای طرح ضیافت الهی در ماه رمضان، برگزاری مراسم دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع)،برگزاری مراسم دهه ولایت طرح اکمال دین نبوی و عید قربان و غدیر، اجرای طرح بصیرت عاشورایی دهه اول محرم، برگزاری مراسم گرامیداشت رحلت امام راحل، برگزاری برنامه‌های هفته دفاع مقدس به مدت ۷ روز، طرح شمیم انتظار بوده است.
وی گفت: برنامه‌های اجتماعی در قالب ۵ طرح شامل طرح شمیم حسینی، رزمایش ضیافت همدلی، تبرکات علوی، احسان ماندگار، نسیم انتظار و برنامه‌های جاری مدیریتی و طرح‌های عمرانی و تعمیراتی نیز بخش دیگر از فعالیت‌ها ی انجام شده بوده است.

وی با اشاره به طرح‌ها و برنامه در دست اقدام نیز گفت: تهیه نقشه سالن چند منظوره با زیربنای ۲۰۰ مترمربع در مرحله تأیید جهت اجرا، ساخت سقاخانه سنتی، ساخت وضوخانه جدید (خواهران و برادران) و تعمیر و بازسازی حرم امامزاده سلیمان بن علی (ع) با رعایت اصول مهندسی از جمله این اقدامات است.
پی خسته عنوان کرد: با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی امامزادگان و عدم حضور زائران چهار شماره کارت برای امور عمرانی، فرهنگی، مدیریتی و نذورات ضریح اعلام شده است که اطلاع رسانی شده است.
۲۰ پرونده در مراحل قضائی

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های گناوه و دیلم پیرامون عملکردهای حقوقی اداره اوقاف گناوه دیلم گفت: این اداره ۲۰ پرونده در مراحل مختلف قضائی در جریان رسیدگی دارد که یکی از آنها پرونده تصرف اراضی موقوفه به مساحت ۲۹ هکتار در یکی از روستاهای این شهرستان شناسایی شده که شامل زمین و باغ است و بر اساس مدارک و مستندات موجود این موقوفه توسط یکی از واقفان آن روستا وقف شده‌است و این اداره برای باز پس گرفتن آن طرح دعوی در دادگستری ارائه کرده‌است.
پی خسته بیان کرد: دریافت حکم مطالباتی موقوفه به مبلغ پنج میلیارد ریال و ابطال یک سند مالکیت ۲ قطعه‌ای از دست متصرفان به میزان یک میلیارد ریال از عمده آرای مهم و قابل توجه به نفع این اداره است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناوه و دیلم گفت: ارائه ۲ دادخواست مطالبه موقوفاتی و صدور رأی به پرداخت ۵۰ میلیارد ریال به صورت اقساط برای محکومان از دیگر پرونده‌های حقوقی تشکیل شده‌است.

توزیع بسته‌های معیشتی

وی با اشاره به عملکردهای اجتماعی این اداره خاطرنشان کرد: در این راستا خرید و توزیع ۷۵۰ بسته معیشتی به ارزش یک میلیارد و ۷۳۳ میلیون و یکصد هزار ریال انجام شده است که تاکنون ۵۰۰ بسته توزیع و ۲۵۰ بسته دیگر در دهه وقف توزیع خواهد شد.
پی خسته گفت: ۳۴۰ بسته از این تعداد از محل نذورات و درآمد امامزاده سلیمان بن علی (ع) به مبلغ ۸۳ میلیون و یکصد هزار ریال که بین مستمندان و نیازمندان محله امامزاده گناوه و یا در سطح شهر بین نیازمندان توزیع شده است و۴۱۰ بسته دیگر از این مجموع از محل موقوفات شهرستان گناوه و دیلم و یا از کمک‌های اداره کل اوقاف استان تأمین شده که مبلغ آن یک میلیارد و ۲۵ میلیون ریال است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های گناوه و دیلم یادآور شد: توزیع یکصد عدد کیف همراه با نوشت افزار به مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال بین دانش آموزان تحت پوشش کمیته از دیگر اقدامات بوده است.
وی اضافه کرد: به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی مغازه‌ها بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری ۳۰ نفر از مستاجرین موقوفات معافیت دو ماهه داده شد.
وی گفت: ۸۰ بقعه و مسجد و موقوفه در مراحل مختلف ثبتی داریم و ۱۲ جلد سند مالکیت تک برگ برای موقوفات گرفته شد همچنین جهت ساماندهی هیئت امنا مساجد و حسینیه‌ها، ۳۶ مسجد و حسینیه پرونده تشکیل و برای ۱۰۰ نفر حکم هیئت امنا صادر شده و مابقی تا چند ماه آینده آماده خواهد شد.
وی پیرامون قیمت قبور در جوار این امامزاده گفت: قیمت گذاری قبور بر اساس مصوبات کمیته قیمت گذاری قبور در استان تعیین می‌شود و بر اساس این مصوبات قیمت قبر در قبرستان امامزاده سلیمان بن علی (ع) ۴۰ میلیون تعیین شده که قابل پیش فروش نیست.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های گناوه و دیلم افزود: این قبور برای پدران و مادران شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد رایگان و جانباز زیر ۵۰ درصد ۳۰ درصد قیمت و برای افراد عادی ۴۰ میلیون و طبقه دوم ۲۰ میلیون هزینه دارد.

وی گفت: مبالغ حاصل از فروش قبور برای هزینه‌های جاری و عمرانی امامزاده هزینه می‌شود و یا صرف عمران یا کارهای دیگر در آینده مورد نیاز در امامزاده می‌شود.
پی خسته نقش رسانه‌ها را در ترویج فرهنگ وقف بسیار اثرگذار دانست و اضافه کرد: از خبرنگاران این شهرستان انتظار می‌رود با اطلاع رسانی مناسب در نهادینه کردن فرهنگ وقف در جامعه تلاش کنند.
در پایان این نشست از سوی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گناوه از خبرنگاران تجلیل شد.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار