• امروز جمعه چهارم مهر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غیر حضوری مستاجرین

مناقصه و مزایده

فراخوان حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه وقف و امور خیریه

حضور مدیرکل اوقاف استان بوشهر در خبرگزاری ایرنا به منظور تبیین عملکرد اوقاف استان / توزیع بیش از ۲۲هزار سبد معیشتی به نیازمندان در سال  ۹۹

حضور مدیرکل اوقاف استان بوشهر در خبرگزاری ایرنا به منظور تبیین عملکرد اوقاف استان / توزیع بیش از ۲۲هزار سبد معیشتی به نیازمندان در سال ۹۹

مدیرکل اوقاف استان : از این میزان کمک دولتی که در قالب تجهیز و تکمیل اماکن مذهبی از جمله مساجد تخصیص یافته‌است یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان مربوط به سال گذشته است.

 دوشنبه 17 شهریور 1399   27  0      

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر گفت: با وجود همه مشکلات اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه اما دولت‌های یازدهم و دوازدهم مسجدها را فراموش نکرده‌است و در این مدت ۲۳۹ میلیارد ریال اعتبار به مساجد این استان کمک کرده‌است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان بوشهر، محمد رضا اسماعیل پور روز دوشنبه 17 شهریور ماه درگفت و گو با ایرنا افزود: از این میزان کمک دولتی که در قالب تجهیز و تکمیل اماکن مذهبی از جمله مساجد تخصیص یافته‌است یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان مربوط به سال گذشته است.

وی بیان کرد: تخصیص این میزان اعتبار دولتی برای تجهیز و تکمیل مسجدها و بقاع متبرکه بیانگر اهتمام دولت به اوقاف و امور خیریه است و با وجود همه گرفتاری‌ها و مشکلات اما مسجدها فراموش نشده‌است.


232وقف جدید دراستان بوشهر طی 7 سال گذشته
اسماعیل پور اضافه کرد: از سال ۹۲ تاکنون ۲۳۲ موقوفه جدید در این استان توسط واقفان خیر اندیش وقف شده‌است که از این شمار ۱۸۴ موقوفه انتفاعی( بدون درآمد) و ۴۸ موقوفه نیزمنفعتی (درآمدزا ) است.

وی اظهارداشت: در زمان حاضر شمار موقوفه‌های استان به ۲هزار و ۹۸۸ موقوفه افزایش یافته که از این تعداد ۲هزار و ۵۱۰ موقوفه بدون درآمد و ۴۸۷ موقوفه منفعتی (دارای درآمد) است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه ادامه داد: همچنین این استان دارای سه هزارو ۵۸۰ رقبه است که از این تعداد ۲هزار و ۹۸۳ رقبه درآمد دارند و تعداد ۵۹۷ رقبه به دلیل مشکلات قضایی و خشکسالی فاقد درآمد هستند و ۳۹۲ بقعه متبرکه و قدمگاه در این استان وجود دارد.

اسماعیل پور درباره درآمد موقوفات استان بوشهر گفت: درآمد موقوفات این استان در سال ۹۶، ۲۹میلیارد و ۹۴۷ میلیون ریال، در سال ۹۷، ۵۲میلیارد و ۹۷۱ میلیون ریال، در سال ۹۸، ۷۵میلیارد و ۹۰ میلیون ریال و تا سه ماه نخست امسال نیز ۲۴میلیارد و ۹۳۵ میلیون ریال است.

وی یادآور شد: درآمد موقوفات استان از سال ۹۷ نسبت به ۹۶، ۷۵درصد و ۹۸ نسبت به ۹۷ نیز ۴۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

رفع تصرف ۳۴ هکتار از موقوفات بوشهر
اسماعیل پور گفت: در سال گذشته ۴۹ رای به مساحت ۳۴ هکتار به نفع موقوفات درمحاکم قضایی این استان صادر و محکومان به پرداخت اجاره‌های معوقه به مبلغ ۶۴ میلیارد تومان محکوم شدند.

وی یادآور شد: پرداخت بموقع اجاره موقوفه‌ها باعث ارائه خدمات بیشتر از سوی اوقاف و امور خیریه به جامعه نیازمندان می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر، تعیین تکلیف پرونده‌های حقوقی مهم از جمله موقوفه غیرمتصرفی کازرونی، تعیین تکلیف مطالبات موقوفه‌ها از ارگان‌های دولتی، هماهنگی با بازرسی استانداری بوشهر برای تعیین تکلیف بدهی اداره‌ها و ارگان‌های دولتی به موقوفه‌های استان و گرفتن ۲۳۹ جلد سند مالکیت تک برگ مربوط به موقوفه‌ها و تهیه نقشه ۳۰۰ پلاک موقوفه در سال گذشته از جمله اقدام‌های انجام شده در استان بوشهر است.

اوقاف استان بوشهر پایه‌گذار کمک به کوذکان و مادران باردارسوء تغذیه درکشور
اسماعیل پور اضافه کرد: نخستین بار اداره کل اوقاف با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با شناسایی کودکان و مادران باردار دچار سوء تغذیه و اهدای بسته‌های معیشتی پروتیئنی به این خانوارها درقالب طرح شمیم کرامت را پایه گذاری کردند و امروزبه حمدالله این طرح در سراسر کشور عملیاتی شده ‌است.

وی ادامه داد: در همین ارتباط یکهزار و ۵۰۰ خانوار در استان بوشهر شناسایی و بسته معیشتی به ارزش یک میلیاد ریال در میان آنان توزیع می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر یادآور شد: همچنین در قالب همین طرح از ۴۰۰ خانواده بی بضاعت و کم بضاعت پیرامونی بقاع متبرکه بسته‌های معیشتی به ارزش سه میلیون ریال توزیع شده‌است.

توزیع ۲۲ هزار بسته معیشتی میان آسیب دیدگان از کرونا

به گفته اسماعیل پور از اول شیوع ویروس کرونا تاکنون در اجرای کمک‌های مومنانه ۲۲ هزار بسته معیشتی در قالب طرح‌های مختلف از جمله تبرکات مهدوی، شمیم حسینی، ضیافت همدلی و سایر طرح‌های دیگر در میان خانوارهای نیازمند و آسیب دیدگان از این بیماری در استان بوشهر توزیع شده‌است.

وی یادآور شد: برای توزیع این شمار بسته معیشتی ۲۵ میلیارد ریال از محل نیات وافقان و خیران بوشهری تامین شد.حمایت از ۱۵۰ زوج بی بضاعت در طرح پیوند آسمانی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه بوشهر گفت: با اجرای طرح پیوند آسمانی با هدف حمایت و ترویج ازدواج آسان و حمایت از زوج‌های بی بضاعت و کم بضاعت در ۲ سال گذشته از ۱۵۰ زوج به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کمک هزینه خرید کالای ایرانی کمک شده‌است.

وی اجرای طرح حمایت از طلاب و مبلغان در قالب طرح تغذیه در استان بوشهر به ارزش چهار میلیارد ریال، طرح تبرکات مهدوی در نیمه شعبان و حمایت از یکهزار و ۱۰۰ خانواده مستمند و اهدای بسته‌های معیشتی به ارزش ۲ میلیارد ریال، اجرای ویژه برنامه تبرکات فاطمی و اهدای بسته‌های معیشتی به یکهزار و ۱۰۰ خانوار به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال ازجمله مهمترین طرح‌های اجرا شده این اداره کل برای حمایت از نیازمندان است.حمایت از دانش آموزان نیازمند با طرح مهر تحصیلی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر گفت: طرح حمایت از دانش آموزان نیازمند در قالب طرح مهر تحصیلی برای هشتمین سال پیاپی با توزیع ۲۰ هزار بسته در استان در دست اجرا است.

اسماعیل پور حمایت از دانش‌آموزان بی بضاعت و تامین کیف و نوشت افزار مورد نیاز در آستانه سال تحصیلی جدید را از جمله هدف‌های اجرای طرح مهر تحصیلی عنوان کرد.

وی یادآور شد: استان بوشهر دارای موقوفاتی با نیت وقفی حمایت از دانش‌آموزان نیازمند است که از محل این موقوفات دانش‌آموزان بی بضاعت استان حمایت می‌شوند.حل مشکلات اجتماعی، فرهنگی و قرآنی مهمترین نیات موقوفه‌ها

اسماعیل پور گفت: موقوفات استان بوشهر به طور کلی نیازمندی‌ها و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و قرآنی را شامل می‌شود که بیشترین نیات مربوط به روضه خوانی، تعزیه‌داری و عزاداری سرور و سالار شهیدان است که در این ارتباط موقوفه شادروان آل عصفور واقع در شهر بوشهر با درآمد مناسب به عنوان نشر معارف سرآمد موقوفات استان است.

وی ادامه داد: موقوفه شادروان زائر حسین ریزی واقع در شهرستان جم شهر ریز یکی دیگر از موقوفه‌های شاخص استان بوشهر است که با نیت منحصر به فرد خود توانسته سالانه تعداد ۲۰۰ نفراز کسانی که تاکنون به زیارت امام هشتم مشرف نشده‌اند را اعزام و تاکنون سه هزار نفر از محل این موقوفه به مشهد مقدس مشرف شده‌اند همچنین سالانه تعداد ۱۰ نفر نیز از کسانی که به کربلای معلی تشرف نیافته اند از محل همین موقوفه مشرف می‌شوند.

به گفته اسماعیل پور این موقوفه هر سال پذیرای زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه است.

استقرار موکب ویژه اربعین در مرز شلمچه

وی یادآور شد: استقرار موکب شهدای مدافع حرم ویژه اربعین حسینی به منظور خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی نظیر اسکان و پذیرایی شامل صبحانه، نهار، شام و میان وعده به مدت ۱۵ روز قبل و بعد از ایام اربعین از محل موقوفه شادروان زائر حسین ریزی از جمله مهمترین دستاورد اوقاف و امور خیریه در حوزه فرهنگی و اجتماعی در استان بوشهر است.

اسماعیل پور احداث مجتمع مسکونی چهار طبقه به مساحت ۸۷۴مترمربع زیربنا موقوفه بی بی بزرگ انصاری با مشارکت و سرمایه گذاری موقوفه آل عصفور، احداث مجتمع فرهنگی احسان ماندگار در شهرستان جم، معرفی تعداد پنج رقبه از موقوفات شهرستان کنگان برای سرمایه گذاری به مساحت یک هزار و ۵۱۰ مترمربع، خرید سه رقبه تجاری از محل درآمد موقوفه آل عصفور، انعقاد قرار داد نیروگاه انرژی خورشیدی با سه بقعه متبرکه استان برای تولید ۲۰ کیلو وات برق به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان از جمله مهمترین اقدام‌های استان در ارتقاء بهره‌وری موقوفه‌ها و احیای رقبه‌هاست.مهمترین برنامه‌های اوقاف بوشهر در سال جهش تولید

وی افزود: اجرای امینانه موقوفات به ویژه در این شرایط حساس که مردم درگیر ویروس کرونا هستند، اجرای برنامه‌های فرهنگی و قرآنی با استفاده از بستر فضای مجازی و تلاش برای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، پی‌گیری پرونده‌های حقوقی اولویت دار با ارزش ریالی بالا، تعیین امین موقوفات به منظور افزایش درآمد و بهره وری موقوفات، تعیین تکلیف اراضی وقفی فاقد سند اجاره که از سوی افراد تصرف شده از جمله برنامه‌های این اداره کل در سال جهش تولید است.

اسماعیل پور مطالعه احداث سردخانه ۲هزار و ۵۰۰ تنی در موقوفه عالی بریمی بوشهر، احیا چهار رقبه تجاری در شهرستان دیر و پی‌گیری جذب سرمایه گذار برای ۲ رقبه از موقوفات شهرستان دشتستان از جمله دیگر برنامه‌های‌ این اداره کل در سالجاری است.

برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم

مدیر کل اوقاف و امور خیریه بوشهر اعلام کرد: چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم در این استان ۲۰ شهریورماه برگزار می‌شود که ۷۰ نفر از داوطلبان در سالن بهشتی و مفتح دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در ﺭﺷﺘﻪ‌ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻧﻈﯿﺮ ﺣﻔﻆ ﮐﻞ ﻗﺮﺁﻥ، ﺣﻔﻆ ۲۰ ﺟﺰﺀ، ﺣﻔﻆ ۱۰ ﺟﺰﺀ، ﺣﻔﻆ ۵ ﺟﺰﺀ ، ﻗﺮﺍﺋﺖ ﺗﺮﺗﯿﻞ، ﻗﺮﺍﺋﺖ ﺗﺤﻘﯿﻖ، ﺗﻔﺴﯿﺮ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻭ ﺍﺫﺍﻥ، ﺩﻋﺎﺧﻮﺍﻧﯽ ﻭ ﻫﻢ‌ﺳﺮﺍﯾﯽ ﻭ ﻫﻢ‌ﺧﻮﺍﻧﯽ ﻗﺮﺁﻥ به رقابت می‌پردازند و افرادی که امتیاز لازم را کسب کنند به مرحله کشوری این مسابقات راه می‌یابند.

وی یادآور شد: تاکنون سید عباس هاشمی در رشته قرائت و رضا دیانت در رشته حفظ از استان بوشهر در مسابقات قرآن کریم حائز کسب رتبه شده‌اند.

 


برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار