• امروز چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1400 

امامـزاده ابوالقاسم (ع) شهرستان دیر

صفحه ی اصلی / امامـزاده ابوالقاسم (ع) شهرستان دیر

امامزاده شاهزاده ابوالقاسم (ع) در روستای جیرانی از توابع شهر ستان دیر جاده ساحلی دیر بردستان واقع شده ، راه دسترسی به آن اسفالت می باشد که با مرکز استان 200  و شهرستان دیر 10 کیلومتر فاصله دارد . در سال حدود 5000 نفر زائر محلی و منطقه ای برای زیارت به بقعه متبرکه مشرف  می شوند . عرصه کل زمین بقعه متبر که  000/30  و عرصه سطح اشغال 800  متر مربع می بشد . ساختمان این امامزاده در سال 1386  بازسازی و دارای ضریح ،  گنبد ، و گلدسته ، ایران و شبستان می باشد و دارای امکانات لازم برای استفاده زائران است .

- اصل و نسب امامزاده :

با توجه به اعتقادات افراد محل و علمای منطقه ، امامزاده شاه ابوالقاسم از نوادگان امام حسن مجتبی (ع)  می باشد و مردم منطقه اعتقاد زیادی به این امامزاده دارند .

تاریخچه ساخت بنا ، ویژگیها و جاذ به های طبیعی  بقعه متبر که :

بقعه در سال 1325  ساخته شده و بعلت قدمت بنا ،  در سال 1386  بازسازی شده است . بقعه مذکور بر روی تپه ای واقع شده است که از غرب به دریا ، از شرق و از جنوب و شمال شر قی نیز به کوه متنهی میشود . وجود قبور مطهر شهداء از یکطرف موقعیت جغرافیایی امامزاده از طرف دیگر ،  باعث جذب سیل مشتاقان و دوستداران اهل بیت (ع) به این مکان مذهبی شده است . با توجه به قرار گرفتن بقعه متبرکه که بر روی یک تپه سنگی زیبا و مشرف بودن به ساحل زیبای دریا  دارای منظر ه طبیعی بسیار زیبایی می باشد . ساختمان زیر بنای بقعه ی متبرکه و چشم انداز  بسیار زیبای طبیعی منحصر آن امامزاده چشم هر بیننده ای را جذب خود می نماید .